ÇGD’den gazetecileri hedef gösteren Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Kılıç’a tepki: Cumhuriyet savcılarını da harekete geçmeye davet ediyoruz

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç’ın gazeteciler Barış Terkoğlu, Alican Uludağ, Erk Acarer, İsmail Saymaz, Timur Soykan’ı sosyal medya hesabından paylaşarak, “Bizler kurşun kalemleriz. Kurşun kalemlerin de bir gün galip geleceğini mutlaka göreceksiniz!” yazmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Basın özgürlüğüne yönelik bu tehditlere karşı Cumhuriyet savcılarını da harekete geçmeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

5. duruşmasında çıkan arar kararla 10 sanığa tahliye verilen Sinan Ateş davası süresince davayı takip eden gazetecileri, MHP’li yöneticiler tarafından hedef gösterildiği ve davanın sanıkları tarafından açıkça tehdit edildiği kaydedilen açıklama şöyle:

“Şimdi ise Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç, davayı takip eden gazetecileri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla hedef göstererek tehdit etti.

Bu tehditler her şeyden önce basın özgürlüğü ve demokrasiye yöneliktir. Bir suikastin sanıkları ve suç ilişkileriyle anılan bir yapılanmanın bu tehditlerine karşı gazeteciliği savunmaya ve meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Basın özgürlüğüne yönelik bu tehditlere karşı Cumhuriyet savcılarını da harekete geçmeye davet ediyoruz.”

TIKLAYIN-Pehlivan: Kurşun göndermeli bu mesajı atan MHP’li Kılıç, Sinan Ateş’in öldürüldüğü gün Demirbaş’la iki kez telefonda görüştü

Duruşmalarda neler oldu?

Duruşmanın ilk iki gününde 21 tutuklu sanık savunma yaptı. Üçüncü gün ise davanın son tutuklu sanığı ile sanık avukatları dinlendi.

Ayşe Ateş, iki MHP’linin ismini verdi

Müşteki ve müşteki avukatlarının dinlendiği dünkü celseye Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in sözleri damga vurdu. Müşteki sıfatıyla duruşmanın dördüncü gününde ilk kez konuşan Ayşe Ateş, “Sinan, bu tehditler başladığında bana ‘Ayşe, İzzet Ulvi Yönter ve Semih YalçınAhmet Yiğit Yıldırım ile Olcay Kılavuz’a talimat vermiş ve beni öldürmek için kapı kapı gezip kiralık katil arıyorlarmış” dedi. 

Kerem Gökay Öner’den savcılığa suç duyurusu

Ateş davasının duruşması devam ederken, bir başka gelişme yaşandı.

O dönem Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı olarak Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında görev yapan Kerem Gökay Öner, avukatı Suna Öztaşdönderen aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 3 Temmuz’da sunduğu suç duyurusu dilekçesinde Tolgahan Demirbaş’ın sokakta yakalandığı belirtilen polis tutanağının “sahte” olduğunu ve bu tutanağın Demirbaş’ı gözaltına almayan polisler tarafından hazırlanarak imzalandığı iddia edildi. 

Ateş ailesinin avukatlarından Süleyman Kavak“Tolgahan Demirbaş’ı, Olcay Kılavuz’un evinde gözaltına aldık. Demirbaş’ın sokakta gözaltına alındığını anlatan yakalama tutanağı sahte” diyerek suç duyurusunda bulunan eski polis müdürünün dosyada tanık olmasını talep etti.

Bugün (05.07.2024) tarihinde görülen davanın 5. duruşmasında ise ara karar verildi. Mahkeme, Mahkeme, Zekeriya AsarkayaHakan SaraçAytaç AtaçCaner GünayUmut ErsoyAlper AtayMehmet YüceErdem KaradenizOsman Bayraktar ve Ufuk Köktürk‘ün tutuklulukta geçirdikleri süre değerlendirilerek yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbirlerinin uygulanması suretiyle tahliyelerine karar verdi. 

Ateş ailesi avukatlarının, Sanık Tolgahan Demirbaş‘ın MHP milletvekili Olcay Kılavuz‘un evinde yakalanıp yakalanmadığının tespiti için eski Organize Suçlarla Şube Müdürü Kerem Gökay Öner‘in tanık olarak dinlenilmesi talebi ise reddedildi.

Dava 19 Temmuz’a kadar erteledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir